Jak to działa? Obecnie urządzania SmartHome wykorzystują do łączności WiFi lub Bluetooth. Urządzenia te łączą się bezpośrednio z centrum sterującym: telefonem, centralką, czy np. Apple TV. Urządzenia Thread do łączności również wykorzystują fale radiowe, z tą różnicą, że tworzą siatkę połączeń pomiędzy sobą - Mesh.

Załóżmy, że mamy w domu urządzenia SmartHome: głowicę na kaloryferze, gniazdka i czujniki otwarcia okien. Za każdym razem, aby akcesoria "rozmawiały ze sobą", muszą się skontaktować bezpośrednio z urządzeniem sterującym. W przypadku Thread komunikacja może się odbywać przez inne urządzania. Przykładowo, gniazdo EVE, które jest odbiornikiem i nadajnikiem sygnału,

wyśle sygnał do głowicy kaloryfera na piętrze naszego domu bez potrzeby stosowania dodatkowego mostka czy extendera Bluetooth. W tym systemie mamy dwa rodzaje urządzeń: pełniące funkcję odbiorcy i przekaźnika danych (router) oraz tylko odbiorcy (endpoint). Jak rozpoznać, które urządzania są ruterami, a które endpoint'ami? Jest to bardzo proste. Urządzania stale podłączone do zasilania są odbiornikami i przekaźnikami sygnału, np. gniazdko EVE Energy, czy taśma LED Nanoleaf Essentials. Urządzenia zasilane z baterii np. czujnik otwarcia okien EVE Door & Window czy serownik ogrodowy EVE Aqua, są odbiornikami informacji.

 

Co nam daje taka siatka urządzeń? Zdecydowanie większy zasięg, szybszą komunikację, bardziej stabilne połączenia i mniejsze zużycie energii w stosunku do standardowych rozwiązań. Dodatkowo, jeżeli jedno urządzenie Thread pełniące funkcję przekaźnika, przestanie działać, np. z powodu braku zasilania, jego funkcje przejmie inne urządzenie - łączność zostanie utrzymana.

 

Obecnie Thread jest stosowany przez Apple. Urządzeniem wymaganym do uruchomienia całego systemu (Border Router) jest HomePod mini, do tego potrzebujemy akcesoriów obsługujących to połączenie. W tej chwili największą ofertę urządzeń SamrtHome z Thread ma niemiecki EVE:

 

Eve Energy EU – inteligentne gniazdko

Eve Door & Window – czujik otwracia okien

Eve Weather – stacja pogodowa

Eve Thermo – głowica do kaloryfera

Eve Aqua – sterownik podlewania ogrodu

 

Oświetlenie Thread oferuje kanadyjski Nanoleaf w produktach serii Essentials: żarówka i taśma led.

Co bardzo ważne, wszystkie wymienione produkty bez problemu komunikują się w tradycyjny sposób – Bluetooth LE jest wymogiem sprzętowym do działania Thread.

 

Thread to technologia, która niedawno trafiła pod nasze strzechy i na razie ma ograniczoną dostępność (HomePod mini nie jest oficjalnie sprzedawany na polskim rynku). Ze względu na niebywałą skuteczność i entuzjastyczne przyjęcie przez użytkowników, protokół ten będzie zapewne intensywnie rozwijany. Kto wie, może Apple wkrótce zaoferuje nam nowy Border Router wspierający Thread, który oficjalnie będziemy mogli kupić w Polce? Bądźcie czujni, jak tylko się o tym dowiemy, damy Wam znać!