Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Nanoleaf Essentials – stworzone do Thread.

person Posted By: Paweł Barański list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 6487

Thread - sprytny dom.

Ostatnimi czasy wśród entuzjastów technologii Inteligentnego domu, coraz częściej pada nazwa Thread.

Czym jest Thread? To nowy protokół, który sprawi, że Twój inteligentny dom stanie się również domem sprytnym!

Mówiąc krótko, Thread to wspólny język dla urządzeń HomeKit różnych producentów.

Jak to działa? Obecnie urządzania SmartHome wykorzystują do łączności WiFi lub Bluetooth. Urządzenia te łączą się bezpośrednio z centrum sterującym: telefonem, centralką, czy np. Apple TV. Urządzenia Thread do łączności również wykorzystują fale radiowe, z tą różnicą, że tworzą siatkę połączeń pomiędzy sobą - Mesh.

Załóżmy, że mamy w domu urządzenia SmartHome: głowicę na kaloryferze, gniazdka i czujniki otwarcia okien. Za każdym razem, aby akcesoria "rozmawiały ze sobą", muszą się skontaktować bezpośrednio z urządzeniem sterującym. W przypadku Thread komunikacja może się odbywać przez inne                 urządzania. Przykładowo, gniazdo EVE, które jest odbiornikiem i nadajnikiem sygnału,

wyśle sygnał do głowicy kaloryfera na piętrze naszego domu bez potrzeby stosowania dodatkowego mostka czy extendera Bluetooth. W tym systemie mamy dwa rodzaje urządzeń: pełniące funkcję odbiorcy i przekaźnika danych (router) oraz tylko odbiorcy (endpoint). Jak rozpoznać, które urządzania są ruterami, a które endpoint'ami? Jest to bardzo proste. Urządzania stale podłączone do zasilania są odbiornikami i przekaźnikami sygnału, np. gniazdko EVE Energy, czy taśma LED Nanoleaf Essentials. Urządzenia zasilane z baterii np. czujnik otwarcia okien EVE Door & Window czy serownik ogrodowy EVE Aqua, są odbiornikami informacji.

 

Co nam daje taka siatka urządzeń? Zdecydowanie większy zasięg, szybszą komunikację, bardziej stabilne połączenia i mniejsze zużycie energii w stosunku do standardowych rozwiązań. Dodatkowo, jeżeli jedno urządzenie Thread pełniące funkcję przekaźnika, przestanie działać, np. z powodu braku zasilania, jego funkcje przejmie inne urządzenie - łączność zostanie utrzymana.

 

Obecnie Thread jest stosowany przez Apple. Urządzeniem wymaganym do uruchomienia całego systemu (Border Router) jest HomePod mini, do tego potrzebujemy akcesoriów obsługujących to połączenie. W tej chwili największą ofertę urządzeń SamrtHome z Thread ma niemiecki EVE:

 

Eve Energy EU – inteligentne gniazdko

Eve Door & Window – czujik otwracia okien

Eve Weather – stacja pogodowa

Eve Thermo – głowica do kaloryfera

Eve Aqua – sterownik podlewania ogrodu

 

Oświetlenie Thread oferuje kanadyjski Nanoleaf w produktach serii Essentials: żarówka i taśma led.

Co bardzo ważne, wszystkie wymienione produkty bez problemu komunikują się w tradycyjny sposób – Bluetooth LE jest wymogiem sprzętowym do działania Thread.

 

Thread to technologia, która niedawno trafiła pod nasze strzechy i na razie ma ograniczoną dostępność (HomePod mini nie jest oficjalnie sprzedawany na polskim rynku). Ze względu na niebywałą skuteczność i entuzjastyczne przyjęcie przez użytkowników, protokół ten będzie zapewne intensywnie rozwijany. Kto wie, może Apple wkrótce zaoferuje nam nowy Border Router wspierający Thread, który oficjalnie będziemy mogli kupić w Polce? Bądźcie czujni, jak tylko się o tym dowiemy, damy Wam znać!

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień